Kalp Kesim Pırlanta

Yazar Abgar Özasi 03/09/2019 0 Yorumlar Pırlanta,

 

 

 

Kalp Kesim

 

 

Ana pavilyon fasetlerinin sayısı 6, 7 ile 8 arasında değişebilse de, kalp şekli genellikle 56 ve 58 fasetten oluşur. Ek olarak, kalp şekilleri bazen büyük bezel yüzünü değiştiren “Fransız külahı” ile kesilir. Fransız külahı Markiz ve Damla şekillerinde de kullanılır. Kalp şekilleri, yapıları veya yapılarına bağlı olarak görünümlerinde biraz farklı olabilir.

 

 

Geleneksel kalp şekli, 0.90 ile 1.10 arasında bir orana sahip olmalı ve bu özelliklerin kişisel tercihlere göre değiştirilebilmesine rağmen, yüksekliği ve genişliği eşit olan loblarla (üst kemerler) kesinlikle simetrik olmalıdır.

 

 

Kalp şekilleri için uzunluk-genişlik oranını belirlerken, genişlik, bir lobun kenarından diğerine şeklin en geniş noktasında ölçülür. Ek olarak, kalp şekli elmasın içinden geçen ışık taşın merkezi yüzeyinde bir gölge bıraktığında “papyon efekti” (bow tie) denilen durumdan muzdarip olabilir.

 

 

 

Kalp Kesim Pırlantanın Tarihçesi

 

 

Kalp kesiminin kesin kökenleri bilinmemektedir, 16. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olabilir. Ancak, bugün “köşeleri yuvarlatılmış üçgen” veya “damla” olarak sınıflandırılacak olan taşlar bir zamanlar “kalp şekli” olarak tanımlanıyordu. Nitekim bu, 17. yüzyılın ortalarından kalma Fransız envanterindeki bir çok tanımdan açıkça görülmektedir. İlk kaydedilen kalp şeklindeki elmas,  genç Frans Pourbus tarafından 1605 dolaylarında boyanmış "Gonzaga Princess" adlı bir portrede gözüküyor. 1655 yılında  Jean-Baptiste Tavernier tarafından yazılan bir kitapta da kalp şeklinden bahsediliyor, değerli taş ticaretinde servet bulan bir Fransız tüccarın “Hope Diamond” ı Fransa’ya getirdiğinden bahsediyor. Metinde, Hindistan'da, Aurangzeb hazinesinde, 36 karat kalp şeklinde bir pırlanta olan “Kalp Pırlanta” yı gördüğünü anlatıyor.

 

 

 

Uzmanlarımızdan Kalp Kesim Pırlanta Tercih Edenler İçin Öneriler

 

 

Kalp kesim için göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlar, kavisli (oyulmuş) kesiğin (kalp şeklini kazandıran içe doğru eğimden bahsediyorum) kalitesini doğrudan belirlediği için kalitesi ve bitişidir.

 

Papyon etkisinin neden olduğu gölge, pavilyonun derinliğini değiştirerek ya da tabla fasetinin ve diğer fasetlerin açılarını merkezdeki ışığı daha iyi dağıtmak için ayarlayarak azaltılabilir. Bu etki Damla, Markiz ve Oval şekillerde de görülür.

 

whatsapp